Bergen og Grieg sightseeingtur
Bergen er en by full av historie, kultur og spennende arkitektur. På denne sightseeingturen får du oppleve det med egne øyne.
Mer informasjon om turen
Denne turen starter med avreise kl 10:00 fra busslommen vis a vis Fisketorget, se kart. Du reiser med sightseeingbuss gjennom Bergen sentrum hvor du får oppleve kjente og kjære steder som Bryggen, Mariakirken og Universitetet. Turen fortsetter videre til Troldhaugen som var Edward Griegs hjem i 22 år.
Denne vakre trevillaen ble tegnet av Grieg sin fetter og arkitekt Schak August Steenberg Bull. Stilen som bygningen er oppført i betegnes som historisme, og kjennetegnes ved at den gjenopplivet og etterlignet eldre perioders stilutrykk som gotikk, renessanse, barokk og rokokko. Troldhaugen er prydet med panoramatårn og en stor veranda. Edward Grieg skal selv ha kalt bygningen "mitt beste opus hittil".
På vei innover mot sentrum blir mulig å få med seg Gamlehaugen som er den offisielle kongeboligen i Bergen. Gamlehaugen er en slottsaktig villa som ble bygget for Christian Michelsen i årene 1900 - 1902. Etter Michelsens død ble bygningen overført til staten.
Siste stopp på sightseeingturen blir Fantoft Stavkirke. Den opprinnelige Fantoft stavkirke ble bygget i Fortun i Sogn i 1150 og flyttet til Fantoft i 1883. Kirken ble totalskadet av brann 6 juni 1992, har blitt gjenreist slik den var før brannen. Det er et kort stopp ved stavkirken og de som ønsker det kan ta turen inn. Vi minner om at veien ned til kirken er bratt så det passer kanskje ikke for alle.
Fra Fantoft går ferden tilbake til sentrum hvor sightseeingturen avsluttes.
Lydopptak på 7 språk spilles ombord i bussen og forteller om kulturen og historien i området, så her kan man lære mye nytt. På Troldhaugen får vi omvisning med en av museets dyktige guider. Omvisningen skjer på engelsk, men du kan også utforske området på egen hånd.
En smakebit av Bergen
Filmen viser noen av de stedene du får oppleve på sightseeingturen. Du må ha Flash installert på din datamaskin for å se filmen. Flash spilleren er gratis og kan lastes ned her.
Se kart over området

